Rozbite samochody - czy warto kupić samochód po wypadku?

Rozbite auta, auta po wypadkach - czy warto i jak wygląda kupowanie samochodów tego rodzaju? Czy tego typu samochody to murowana strata pieniędzy?

W ostatnich latach rynek samochodów używanych zwiększył się prawie dwukrotnie. Oczywistym jest, że kupowanie używanych samochodów staje się coraz bardziej powszechne i istnieje wiele porad dla niedoświadczonych nabywców, które pomogą im przejść przez ten proces.

Nie można jednak przeoczyć kilku zalet zakupu używanego samochodu z pewną historią uszkodzeń. W tym szybkim elementarzu przyjrzymy się zaletom i wadom zakupu używanego samochodu z historią wypadków, a także pokażemy, jak zidentyfikować tę historię, jeśli nie jest ona natychmiast dostępna dla Ciebie.

Historia uszkodzeń: czyli dlaczego każda stłuczka się liczy przy kupnie rozbitego auta

Spójrzmy na to z szerszej perspektywy: Dlaczego każde małe wgniecenie i zadrapanie ma znaczenie? Faktem jest, że każdy rodzaj wypadku może mieć nieprzewidywalny wpływ na osiągi samochodu. Konsekwencje te są często niewidoczne podczas szybkiej inspekcji. Na przykład, małe uderzenie w tył samochodu, które pozornie nie pozostawiło żadnych kosmetycznych uszkodzeń, mogło wpłynąć na jego zawieszenie. Jest to zatem argument za tym aby pobawić się w detektywa Rutkowskiego i zainteresować się głębiej powstałymi uszkodzeniami.

Z tego powodu każdy samochód po wypadku powinien zostać poddany pełnej kontroli uszkodzeń przez dokładnego mechanika. Jednak nie zawsze dzieje się tak w przypadku pojazdów używanych, a nawet jeśli naprawy zostały wykonane, nie zawsze jest gwarancja, że samochód będzie z powrotem w pełni sprawny i działał jakby zszedł świeżo z linii montażowej. Ponadto, inne części, które niekoniecznie zostały poważnie uszkodzone w wypadku, nadal są poddawane dużym obciążeniom i mogą ulec awarii wcześniej niż zwykle.

Ostatecznie, uszkodzenia pojazdu mogą wpłynąć na jego ogólną wartość.

Rozważanie za i przeciw rozbitym samochodom

Istnieją pewne zalety zachęcające do zakupu uszkodzonego samochodu, zwłaszcza jeśli uszkodzenia są minimalne.

Dla kupujących, jedną z najważniejszych korzyści jest niższa cena detaliczna. Samochody używane, które brały udział w wypadku, kosztują średnio 60% ceny samochodów nieuszkodzonych, nawet jeśli naprawy są bez zarzutu. To nie tylko pozwala kupować samochody za mniej, ale także daje dostęp do modeli premium z najwyższej klasy marek, takich jak Porsche, Ferrari czy najnowsze Audi. Ponadto, można wykorzystać historię wypadku samochodu do negocjowania lepszych cen.

Oczywiście, nie wszystko jest takie piękne. Ponieważ historia wypadków wpływa na wartość pojazdu, używany samochód w złym stanie nie jest już uważany za aktywo o rosnącej wartości. Jeśli raport historii wygląda dość poważnie, utrudnia to również odsprzedaż i refinansowanie uszkodzonego pojazdu. Warto więc się dwa razy zastanowić, czy w najbliższych latach będziemy chcieli zmieniać samochód, a jeśli tak, to czy jesteśmy w stanie zejść z początkowej ceny.

Jak ocenić uszkodzony/rozbity samochód?

Kupując uszkodzone, rozbite auto, nie daj się nabrać na przejażdżkę. Niektórzy prywatni sprzedawcy lub dealerzy mogą ukrywać długoterminowe skutki uszkodzeń powypadkowych za pomocą kosmetyków, aby zachęcić kupujących do zakupu. Oto kilka porad jak ocenić wcześniej uszkodzony pojazd.

Pobierz raport z historii pojazdu

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, jest uzyskanie pełnego raportu historii pojazdu z serwisu takiego jak historiapojazdu.gov.pl gdzie pobierzesz Bezpłatny raport z Centralnej Ewidencji Pojazdów. Dowiesz się z niego wszystkiego, od historii rejestracji do każdego wypadku, w którym uczestniczył pojazd, wszelkich uszkodzeń, a nawet wszelkich wycofań, które dana marka i model mogły ominąć. Pamiętaj, aby zwrócić uwagę na to, kiedy pojazd został sprzedany; jeśli pojazd został sprzedany wkrótce po wypadku, może to być czerwona flaga!

Zleć profesjonaliście kontrolę pojazdu

Jednym z błędów popełnianych przez kupujących przy zakupie samochodów jest brak dostatecznej dokładności podczas inspekcji i testów. Dlatego tak ważne jest, aby przed zakupem skonsultować się z zaufanym mechanikiem, który oceni historię uszkodzeń i każdy element pojazdu.

Uzyskaj profesjonalną ocenę zewnętrzną i wewnętrzną, wynajmując licencjonowanego mechanika, który przeprowadzi inspekcję uszkodzeń przed zakupem. Zwróć uwagę na każdy drobny szczegół i zastosuj się do poniższych wskazówek, abyś mógł dokonać zakupu z pełnym zaufaniem. Zazwyczaj sprzedający nie robią problemów, aby podczas oględzin pojazdu udać się na najbliższą stację diagnostyczną. Jeśli będzie to problem dla sprzedającego... no cóż odpowiedz sobie sam dlaczego może to spowodować problem dla Ciebie :)

Upewnij się, że Twój mechanik (co ważne Twój, nie umówiony przez sprzedającego, np znajomy) skontroluje jakość naprawy powypadkowej - jeśli naprawy nie wykonał kompetentny i renomowany mechanik, możesz napotkać więcej problemów niż sądzisz. Kupuj rozbity samochód tylko od zaufanego sprzedawcy, aby mieć pewność, że wszystko będzie dobrze działać przez wiele lat.

Zróbcie jazdę próbną

Po ocenie i tylko PO OCENIE historii uszkodzeń pojazdu, nadszedł czas na jazdę próbną i upewnienie się, że wszystko jest w porządku. Należy również sprawdzić przebieg, sprawdzając, ile kilometrów przejechano nim od czasu wypadku. Przynajmniej 19 000 kilometrów rocznie to nie podpadająca liczba. Jeśli auto było naprawione po wypadku ale nie jeździło, to jaką masz gwarancję, że nie rozsypie się podczas drogi do domu? Raczej nie chcesz zostać darmowym testerem nieznajomego Ci mechanika. Pamiętaj, że czasem wystarczy niedokręcona śrubka. Zawsze należy również zwracać uwagę na wszelkie odgłosy/stukoty podczas jazdy.

Rozważ koszt ubezpieczenia przed zakupem używanego samochodu

Zanim zarejestrujesz tytuł własności nowego lub używanego samochodu, potrzebujesz ubezpieczenia samochodowego. Dlatego przed dokonaniem zakupu należy wziąć pod uwagę, ile więcej pieniędzy trzeba będzie włożyć w samochód. Kluczem do zabezpieczenia ubezpieczenia jest upewnienie się, że kupujesz bardziej aktywa niż zobowiązania. Oto dwa rodzaje wypadków, które będą miały wpływ na możliwość sfinansowania, refinansowania lub odsprzedaży uszkodzonego/rozbitego pojazdu:

Drobny wypadek. Proste naprawy uszkodzeń kosmetycznych, takich jak zadrapania, są dopuszczalne; mogą być postrzegane jako środek dla kupujących, aby uzyskać rozsądne oferty i łatwo naprawić je w warsztacie blacharskim.

Poważny wypadek. Jeśli pojazd został zniszczony w wyniku poważnej kolizji, może zostać przejęty przez firmę ubezpieczeniową lub sprzedany z tzw. "prawem ocalenia". Pojazdy, które są odsprzedawane jako tzw "salvage" mogą mieć poważne uszkodzenia ramy, więc nie jest to dobry pomysł, aby je kupować ze względów bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów ale również innych użytkowników drogi.

Rozbite auta zza granicy - o czym pamiętać?

Kolejnym wariantem który możesz rozważać jest sprowadzenie do Polski rozbitego auta z historią wypadków. Tak się składa, że nasza firma specjalizuje się w tego typu transportach, znamy również sposoby jak możesz kupić auto zza granicy nie wychodząc z domu. Jeśli rozważasz kupno takiego auta, zleć nam transport swojego auta zza granicy - mamy bardzo konkurencyjne stawki i zapewniamy sprawną realizację usługi. Możesz znaleźć auto na serwisach aukcyjnych i ogłoszeniowych, dogadać się a później zlecić nam jego tanie sprowadzenie. Wyjdziesz na tym taniej, niż jeśli posiadałbyś uprawnienia i chciał wynająć własny środek transportu. Konsultacja nic nie kosztuje, jeśli potrzebujesz również jakiejś porady - służymy pomocą :)

Czy powinieneś kupić samochód po wypadku/stłuczce?

Chociaż taki używany samochód kosztuje znacznie mniej, powinieneś podjąć odpowiednie kroki, aby upewnić się, że kupujesz coś, co działa zgodnie z opisem w ogłoszenu. Jeśli rozważasz zakup używanego samochodu, zawsze zwracaj uwagę na historię uszkodzeń, rodzaj samochodu i jego stan po naprawie. Używany samochód jest niedrogą opcją zakupu pojazdu, ale nie zaniedbuj zdobycia wiedzy o możliwych uszkodzeniach i naprawie, które mogą podwyższyć koszty w przyszłości. Pomocne również może być potwierdzenie, że otrzymasz auto warte swojej ceny, poprzez znalezienie godnego zaufania dealera samochodowego w Twojej okolicy.

Sprowadzanie aut zza granicy

Sprowadzanie samochodów zza granicy do Polski kwitnie coraz prężniej od lat 90-tych i cieszy się nieprzerwanym zainteresowaniem. W roku 2020 było to nawet około 850 tysięcy aut, choć w 2019 prawie milion. Średnio auta mają 12 lat. Trafiają do Polski z całej zachodniej Europy, głównie z Niemiec, a także z Francji, Holandii czy Belgi i Włoch. Ople, Fordy, Volkswageny, BMW i Audi to najczęściej sprowadzane auta do Polski. Popularnością cieszą się także samochody zza oceanu, ale też z Wielkiej Brytanii, choć tu problemem jest inna strona kierowcy.

Jak sprowadzić auto zza granicy i ile to kosztuje?

Jak można się domyślić, na koszt sprowadzenia auta zza granicy oprócz ceny samego samochodu, która często zależy od stanu technicznego auta, wpływa odległość. Pewnie stąd wynika kolejność krajów, z których samochody są do Polski przywożone. Czy da się jakoś zaoszczędzić na transporcie aut? Oczywiście samochód można na miejscu kupić w komisie lub od handlarzy aut. Jednak szczególnie ten drugi przypadek kojarzy się z odpicowanymi złomami. Dlatego kierowcy decydują się na bezpośredni zakup auta za granicą i sprowadzenie go do Polski. Do wyboru są dwa sposoby : samodzielne przywiezieni samochodu lub wynajęcie przewoźnika.

Jak sprowadzić auto zza granicy

Jeżeli przywozimy auto samodzielnie i zamierzamy nim przyjechać, to musi ono mieć aktualne OC i być zarejestrowane. Zwykle jednak samochody są już wyrejestrowane, więc trzeba zająć się wszystkimi formalnościami jak rejestracja tymczasowa i krótkoterminowe ubezpieczenie za granicą. Do tego dochodzą inne koszty jak choćby opłaty za autostrady i koszt paliwa. Jest to jednak i tak najtańsza opcja, jednak dość czasochłonna. Również dla wygody kierowcy częściej wybierają opcję wynajmu lawety lub przewoźnika. Jeśli chcemy uniknąć niektórych formalności, wygodniejszą formą będzie sprowadzenie auta zza granicy na lawecie. Nie potrzeba wtedy OC ani rejestracji. Wiąże się to jednak z kosztem wynajmu lawety, bądź kosztem wynajmu przewoźnika, który sprowadzi auto na lawecie. Jeśli wynajmujemy lawetę należy liczyć się z tym, że jeśli łącznie w transportowanym autem masa przekracza 3,5 tony, trzeba mieć kategorię prawa jazdy C. Dochodzi też konieczność uiszczenia elektronicznej opłaty e-Toll, wnoszonej za przejazd określonymi odcinkami autostrad i dróg krajowych oraz ekspresowych. W drugim przypadku, czyli wynajmie przewoźnika, na koszt sprowadzenia auta do Polski wpływają stawki danej firmy, stan i rodzaj samochodu, kraj z którego auto jest przywożone oraz długość i skomplikowanie trasy. Szacuje się, że średni koszt sprowadzenia samochodu do Polski na lawecie wynosi od złotówki do dwóch złotych. Niekiedy przewoźnicy wykonują taką usługę w formie całościowego kosztu za transport, a nie jako stawka za kilometr. Nieco tańszą jest opcją znalezienie takiego przewoźnika, który wykonuje w miarę regularne rejsy interesującą nas trasą lub akurat nią jedzie i ma wolne miejsce na lawecie na drogę powrotną. Można w ten sposób oszczędzić nawet połowę kosztu transportu na lawecie.

Skontaktuj się z nami

Dział transportu i spedycji:

KIEROWNIK REGIONALNY

+ 48 881 211 591

Zarząd i kierownictwo firmy:

Dawid  Handzel

+48 500 653 606

Administracja i księgowość:

Karolina Głąb‭

+48 600 651 542

ksiegowosc@m-handzel.pl

biuro@m-handzel.com

ODDZIAŁ JORDANÓW

Adrian Handzel

Kierownik oddziału

+48 736 332 731

adrian.handzel@m-handzel.pl

ODDZIAŁ SKAWINA

Dział obsługi klienta